HLAVNÍ MENU

rodina jede na hory a má s sebou platební karty

Jak se chovat při letním výletu do hor: Tipy pro bezpečné platby

Horská turistika patří mezi oblíbené letní aktivity mnoha Čechů. Ať už se vydáváte zdolat nejvyšší vrchol České republiky Sněžku, obdivovat krásy Adršpašsko-teplických skal nebo se třeba jen kochat výhledem z rozhledny na bájné hoře Blaník, je dobré se na každý takový výlet řádně připravit a dodržovat určitá pravidla chování.


Příprava na výlet

Před samotným výletem je důležité zjistit si předpověď počasí a podle toho přizpůsobit své oblečení a vybavení. Rozhodně by neměla chybět pevná obuv, dostatek tekutin a svačina na doplnění energie. Obzvlášť s malými dětmi bývá taková svačina takřka povinností. Pokud plánujete delší túru, je vhodné přibalit i pláštěnku, čelenku nebo dokonce čepici a další vrstvy oblečení pro případ náhlé změny počasí.

Nezapomeňte si také vzít dostatek hotovosti nebo platební kartu. Na mnoha místech v horách již totiž lze platit bezhotovostně, například na Sněžce nebo v Adršpašsko-teplických skalách. Platební karta se může hodit i při nákupu občerstvení nebo suvenýrů.

Chování na horách

Při pohybu v horách je vhodné respektovat přírodu a řídit se vyznačenými trasami a cedulemi. Neodhazujte odpadky a chovejte se tiše, abyste nerušili místní faunu.

Pokud se vydáváte na náročnější túru, nepřeceňujte své síly a raději zvolte pomalejší tempo. Zejména při velkých převýšeních na trase se může projevit únava, a někdy i nevolnost. V takovém případě je lepší udělat si přestávku a odpočinout si.

Při focení a natáčení videí v přírodě dbejte na bezpečnost a nevstupujte mimo vyznačené cesty. Například v Adršpašských skalách hrozí pád z velkých výšek, proto je opravdu nutné držet se na vyznačených trasách.

Využití lanovky a rozhleden

Pro ty, kteří se necítí na zdolání vrcholů po svých, je možné využít lanové dráhy, například cestou na Sněžku. I když lanovka ušetří námahu, je i tak dobré se předem připravit na možné výkyvy počasí ve vyšších polohách.

Pokud se rozhodnete navštívit některou z horských rozhleden, počítejte s tím, že může být vstup zpoplatněn. Například na rozhledně na hoře Blaník lze zaplatit kartou. Odměnou za výstup vám bude krásný výhled do okolní krajiny. Přejeme příznivé počasí.

Závěr

Letní výlety do hor můžou být skvěle stráveným časem s vašimi blízkými, pokud se na ně dobře připravíte a budete se řídit základními pravidly. Nezapomeňte na vhodné oblečení, dostatek tekutin a svačinu. Respektujte přírodní prostředí a držte se vyznačených tras. Pokud se nechcete příliš namáhat, využijte lanovky nebo alespoň počítejte s dostatkem času na přestávky. A nezapomeňte, že na mnoha místech v českých horách lze již pohodlně platit kartou.